t

Dünyadaki Led Çipi Üreticileri

Dünyadaki Led Çipi Üreticileri

Dünya üzerinde sadece Çin’de 60 dan fazla farklı LED Çipi üreticisi olduğu düşünüldüğünde ki aslında bu sayı Çin Merkezli fabrikaların sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdır (4-5 adet) Geriye kalan fabrikalar Avrupa ve Amerika merkezli firmaların iştirakleri ile üretim yapmaktadırlar. (Aynı fabrika çatısı altında farklı firmalar için farklı marka üretimleri vs.) eklendiğinde sayı çok yukarılara çıkmaktadır.

* Piyasa malı şeklinde tabir edilen ürünlerin benzerliği bununla da ilişkilendirilebilir.

 

1) NICHIA (Japonya)

Dünyada en büyük LED çipleri üreticisidir. 1956 yılında kurulan, 1993 yılında LED ilk mavi ve ilk saf yeşil oluşturan Nichia dır. 1995 yılında LED ve O LED ürünlerinde sayısız patent açmıştır. Otomotivde Lüx araç firmaları ve mimaride önde gelen firmaların ilk tercihidir.

* Nichia dünyadaki en büyük fosfor üreticisidir. LED çiplerinin kalitesinin içindeki fosfor kalitesi ile orantılı olduğu düşünüldüğünde marka başarısı daha iyi anlaşılabilir.

 

2) OSRAM (Almanya) Üretim merkezi Malezya, Ar-Ge merkezi ise Almanya’dadır.

LED çipleri ikinci büyük üreticisidir. Onlar sadece 3mm 3mm çipler üzerinde uzmanlaşmışlardır. OSLON Meydanı LED Mini gibi. Bileşenleri arasında çok az ısı değişimi, cip kalitesi, uzun ömürlü, istikrarlı ve verimlidir.

 

3) CREE (ABD) Ancak ABD patentli, Çin üretimi ile,

LED çiplerinin en ünlü üreticisidir. CREE LED, LED dünyada en göz önündeki ve bilinen LED’idir ama ömür uzunluğu, optik performans kayıpları göz ardı edildiğinde, dünyanın en istikrarlı arasında yer bulabilir.

 

4) TOYODA GOSEI (Japonya)

Otomotiv parçaları ve LED üretir. Toshiba ortaklığında beyaz LED oluşturdular.

 

5) TOSHIBA (Japonya)

Otomotiv endüstrisi için en ünlü LED tedarikçisidir.

 

6) AGILENT

Ürünleri Otomotiv endüstrisinde kullanılan, reklam panoları, vb ürünlerde LED’leri çok fazla tercih edilir. Kararlı ve verimlidir.

 

7) LUMILEDS (Philips, 2005 yılında satın aldı)

Üretim patentli ürünlerin Yüksek güçlü LED çipleri yönelik olarak en ünlülerine dahil edilebilir. Luxeon aralığı ABD merkezlidir, aynı zamanda Hollanda, Japonya ve Malezya üretimi vardır. Birleşme ardından Agilent ve Philips arasındaki girişim sonucu Philips markayı satın almıştır.

 

Listeye ek büyük üreticiler olarak;

– Seoul Semiconductor (Güney Kore)
– HP
– SDK (Japon)
– Epivalley (Güney Kore)
– Smileds (USA)
– Genelite (Japon)
– Citizen Electronics  de eklenebilir.

* sıralamaya giremeyen Samsung’un 2014 yılında dünya pazarındaki led çipi üretiminden çekildiğini ve 2015 ve sonrasında sadece iç piyasa için üretim yapacağını da belirtelim.

Bir önceki yazımız olan Kuyumcu Led Aydınlatma Sistemleri başlıklı makalemizde ankara, avrupa ve berraklık hakkında bilgiler verilmektedir.

VitrinLed Led Aydınlatma Sistemleri Copyright ©2017. All Rights Reserved.