t

LED ‘ler Nasıl Çalışır ?

LED ‘ler Nasıl Çalışır ?

LED ‘lerin çalışma prensibi ve bazı kullanım alanları hakkında;

Işık yayan diyotlar, yani bilinen ismi ile LED’ler elektronik dünyasının gerçek gizli kahramanlarıdır. Tüm cihaz çeşitlerinde bulunan ve onlarca farklı görevlerini yerine getirirler. Bunların yanında; dijital saatlerde numaraları oluştururlar, uzaktan kumandalarda datayı iletirler, saatlerde aydınlatmayı sağlarlar, televizyon ve multi medya araçlarında görüntü birimini oluştururlar ve daha bir çok görünmeyen işleri kendisini farkettirmeden yaparlar.

Temel olarak LED ‘ler elektronik devrelerdeki küçük lambalar olarak düşünülebilir. Ancak sıradan akkor lambaların aksine, içlerinde flaman (ince tel) bulunmaz ve böylece uygun şartlar sağlandığında patlamaları imkansıza yakındır. Yarı iletken materyallerin içerisindeki elektronların hareketleri sebebiyle LED ‘ler ışık verebilmektedir, ve görev yapma süreleri standart transistörlerdeki kadar uzundur (standart bir transistör en az 20 yıl boyunca bozulmazlık özelliği taşır). Tüm bu dayanıklılık ve düşük enerji tüketimleri nedeniyle LED ‘ler günlük hayatımıza televizyonlarda , cep telefonlarında , bilgisayar ekranlarında artan bir ivme ile yer almaya başladı. Gelecekte de bu artan hızın korunacağı düşük enerji ve yüksek etkinlikleri ile uzun süre hayatımızda büyük bir parçada yer alacaklarını tahmin etmek çok da zor değildir.

Bir önceki yazımız olan Ordu Kuyumculuk Avcılar başlıklı makalemizde dekorasyon, Led Ayd ve led aydınlatma hakkında bilgiler verilmektedir.

VitrinLed Led Aydınlatma Sistemleri Copyright ©2017. All Rights Reserved.